Прес-реліз 23.02.2016 Литва

На сучасному етапі розвитку людства важливу роль у життєдіяльності країн світу відіграє Світовий океан, ресурси якого мають вирішальне значення для прискореного розвитку світової економіки та є найважливішим чинником геополітики.

Відповідно до положень Договору про співробітництво між Національною академією наук України та Литовської академією наук (далі – Сторони) і на запрошення литовської сторони в період з 8 по 12 лютого 2016 року в столиці Литовської Республіки місті Вільнюсі відбулися консультативні зустрічі представників Національної академії наук України та Литовської академії наук з метою обговорення стану та перспектив наукового співробітництва в галузі морських наук і технологій.

Українську делегацію (в складі: академіка-секретаря Відділення наук про Землю НАН України академіка НАН України Олександра М. Пономаренка, радника президента НАН України академіка НАН України Валерія М. Єремеєва, директора Державного підприємства «Науково-виробничий центр морських досліджень і технологій Національної академії наук України» доктора географічних наук, професора Олександра А. Щипцова, радника директора зазначеного Центру кандидата геологічних наук Сергія В. Карабовича) очолював віце-президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Г. Загородній (Фото 1).

1

Фото 1

Зустріч членів української делегації на чолі з віце-президентом Національної академії наук України академіком НАН України Анатолієм Г. Загородній з провідними вченими Литви на чолі з президентом Литовської академії наук професором паном Валдемарасом Разумасом.

Литовська Сторона була представлена провідними вченими Литви на чолі з президентом Литовської академії наук професором паном Валдемарасом Разумасом.

В ході зустрічі було відзначено, що керуючись нормами вищезгаданого Договору, Національна академія наук України та Литовська академія наук сприяють розвитку прямих зв’язків між науковими установами (центрами) України та Литви.

Зокрема, Сторони схвалили наукові напрямки співробітництва в галузі морських наук і технологій між Державним підприємством «Науково-виробничий центр океанологічних досліджень і технологій Національної академії наук України» та Державною установою «Клайпедський університет» (зокрема, Морським Центром відкритого доступу), Державним інститутом наукових досліджень – Центром по дослідженню природи Литовської Республіки.

Голова української делегації віце-президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Г. Загородній за дорученням Президії Національної академії наук України вручив президенту Литовської академії наук професору пану Валдемарасу Разумасу вітальний адрес в честь 75- ї річниці заснування Литовської академії наук.

Під час перебування в Литві члени Української делегації провели консультативну зустріч з представниками Міністерства освіти і науки Литовської Республіки на чолі з заступником міністра освіти і науки Литовської Республіки Наталією Істоміною (Фото 2).

1

Фото 2

Зустріч української делегації з заступником міністра освіти і науки Литовської Республіки Наталією Істоміною.

Сторони досягли взаєморозуміння щодо необхідності включення досліджень в галузі морських наук і технологій в перелік пріоритетних наукових напрямів Програми співробітництва в сфері науки і технологій на 2016-2020 рр. Міністерства освіти і науки Литовської Республіки та Міністерства освіти і науки України.

В результаті проведених консультаційних зустрічей Сторони погодили проект Меморандуму про взаєморозуміння в галузі морських наук і технологій між Литовською академією наук, Міністерством освіти і науки Литовської Республіки та Національною академією наук України, Міністерством освіти і науки України. В свою чергу академік НАН України Валерій М. Єремеєв зустрівся з послом України в Литовській Республіці Володимиром Яценківським та проінформував його про результати консультацій із литовськими вченими.

Далі члени делегації Національної академії наук України на запрошення литовської сторони відвідали Клайпедський суднобудівний завод, Клайпедський університет та вільнюський Державний інститут наукових досліджень – Центр по дослідженню природи Литовської Республіки (Фото 3).

1

Фото 3

Зустріч членів української делегації з директором Державного інституту наукових досліджень - Центром по дослідженню природи Литовської Республіки професором паном Віткасом Будой.

Під час ознайомлення з Клайпедським суднобудівним заводом «Western Baltija Shipbuilding» керівник заводу пан Арнольдас Сілеіка розповів про те, що підприємство оснащене сучасним обладнанням та пропонує широкий спектр послуг, включаючи розробку концепцій для будівництва «під ключ» судів різних типів: буксирів, судів постачання, науково-дослідних суден, поромів, риболовецьких траулерів, спеціальних плавучих бурових установок і трансформаторних платформ для будівництва відновлювальних джерел енергії та іншого спеціального призначення (Фото 4).

1

Фото 4

Унікальне судно (платформа) «WindLift1», збудоване на Клайпедському суднобудівельному заводі «Western Baltija Shipbuilding», керується чотирма гвинтово-рульовими механізмами, потужність кожного з яких становить 1100 кВт. Судно оснащене бортовим краном вантажопідйомністю 500 тонн, допоміжним краном вантажопідйомністю 25 тонн, вертолітним майданчиком, механічними майстернями з новітнім технологічним устаткуванням та сучасним житлом. Більше 600 спеціалістів зі всього світу взяли участь у конструюванні платформи «WindLift1».

З метою обговорення перспектив вирішення актуальних проблем в галузі морських наук и технологій українські океанологи провели консультаційні зустрічі з ректором Клайпедського університету професором паном Еімутісом Жузеліунасом, проректором інфраструктури та розвитку доктором Соулюсом Гулбінскасом (Фото5),

5

Фото 5

Зустріч членів української делегації з ректором Клайпедського університету професором паном Еімутісом Жузеліунасом і проректором інфраструктури та розвитку доктором паном Соулюсом Гулбінскасом.

директором Центру відкритого доступу морських досліджень Клайпедського університету (далі – ЦВДМД КУ) доктором Вікторією Вайткявічене, завідуючою лабораторією Морських екосистем доктором Зітою Гасюнайтей, завідувачем лабораторією Флоту і експедиційних досліджень доктором Неріюс Блажаускасом, а також провідними вченими лабораторії Морських екосистем ЦВДМД КУ доктором Ренатою Пілкаітітей, доктором Петрасом Землісом та доктором Алексом Нариюсом (Фото 6).

6

Фото 6

Зустріч членів української делегації з провідними вченими Центру відкритого доступу морських досліджень Клайпедського університету.

Представники української Сторони ознайомилися з науково-дослідною базою ЦВДМД КУ та науково-дослідним судном «Мінтіс» Клайпедського університету (Фото 7,8).

7

Фото 7

Члени української делегації відвідали науково-дослідне судно «Мінтіс» Клайпедського університету в доку суднобудівного заводу «Western Baltija Shipbuilding».

8

Фото 8

Члени української делегації радник президента НАН України академік НАН України Валерій М. Єремеєв та директор Державного підприємства «Науково-виробничий центр морських досліджень і технологій Національної академії наук України» доктор географічних наук, професор Олександр А. Щипцов оглядають машинне відділення Науково-дослідного судна «Мінтіс» Клайпедського університету.

Сторони також обговорили перспективи співпраці в рамках:

  • програми Міжнародного обміну океанографічними даними МОК ЮНЕСКО, а також проектах зі створення та вдосконалення національних банків океанологічних даних;
  • міжнародних науково-технічних та інших програмах з метою отримання грантів (зокрема, в рамках програми Євросоюзу «Горизонт 2020» та програми НАТО «Наука заради миру і безпеки»).

Сторони констатували, що збереження, використання і розвиток науково-технічного потенціалу, вдосконалення системи підготовки та перепідготовки фахівців для морських галузей, підвищення рівня функціонування науково-дослідних суден є найважливішими чинниками реалізації національних інтересів Литовської Республіки та України у сфері морської діяльності.

На завершення перебування української делегації в Литві віце-президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Г. Загородній вручив литовським вченим пам’ятні сувеніри (Фото 9,10).

9

Фото 9

Керівник української делегації віце-президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Г. Загородній вручає пам’ятний сувенір президенту Литовської академії наук професору пану Валдемарасу Разумасу.

10

Фото 10

Вручення президенту Литовської академії наук професору пану Валдемарасу Разумасу вітального адресу в честь 75- ї річниці заснування Литовської академії наук від президента Національної академії наук України академіка НАН України Бориса Є. Патона.