ВІДНОВЛЕННЯ УЧАСТІ УКРАЇНИ У ПРОГРАМІ МІЖНАРОДНОГО ОБМІНУ ОКЕАНОГРАФІЧНИМИ ДАНИМИ ТА ІНФОРМАЦІЄЮ МІЖУРЯДОВОЇ ОКЕАНОГРАФІЧНОЇ КОМІСІЇ ЮНЕСКО

У м. Остенде (Королівство Бельгія) 17-18 листопада 2016 року делегація Національної академії наук України на запрошення бельгійської сторони взяла участь у низці робочих зустрічей та переговорів із представниками Фламандського морського інституту та Проектного офісу програми Міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією (далі – МООД) Міжурядової океанографічної комісії (далі – МОК) ЮНЕСКО – з метою обговорення проблем створення українського центру океанографічних даних в Україні у відповідності до Керівництва Міжурядової океанографічної комісії по створенню національних центрів океанографічних даних, а також відновлення участі України у міжнародному обміні океанографічними даними та інформацією.

До складу української делегації увійшли в.о. директора Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» доктор географічних наук, професор Олександр Щипцов (голова делегації) та в.о. ученого секретаря Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» Георгі Стефанов. Також за дорученням Посла України у Королівстві Бельгія Миколи Точицького безпосередню участь у переговорах делегації брав третій секретар Посольства України у Королівстві Бельгія Максим Кувиклін.

На початку робочого візиту українська делегація провела зустріч з директором Фламандського морського інституту Яном Меесом, керівником відділу обробки даних Франсіско Ернандесом та проектним менеджером відділу обробки даних Інституту Сімоном Клаусом. У ході зустрічі делегація НАН України презентувала Державну установу «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» як профільну організацію, що забезпечуватиме координацію функціонування національного банку океанографічних даних та участь України в програмі МООД МОК ЮНЕСКО.

В ході зустрічі сторони обговорили список апаратурно-комп’ютерного обладнання, яке необхідне для забезпечення функціонування національного банку океанографічних даних та інформації України, а також визначили його параметри, специфікації, сумісність та особливості підключення і роботи з серверами. Делегація НАН України запропонувала бельгійській стороні розглянути можливість благодійної передачі Україні стандартизованого програмного забезпечення, що використовується у системі міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією.

1

Фламандській морській інститут зовні

У ході переговорів сторони також досягли принципової згоди розпочати підготовку двосторонньої угоди про співробітництво у галузі обміну океанографічними даними та інформацією між Фламандським морським інститутом та Державною установою «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України».

Представники Фламандського інституту ознайомили українську делегацію с технічними засобами вивчення морського середовища, а також збору, аналізу, обробки та зберігання океанографічної інформації Інституту. Зокрема делегації НАН України були представлені сервери, що обслуговують національний центр океанографічних даних Бельгії та програму Міжнародного обміну океанографічними даними і інформацією МОК ЮНЕСКО, а також Морську станцію Остенде, де розташовані лабораторії, що здійснюють первинну обробку результатів морських наукових досліджень, отриманих вченими Фламандського морського інституту.

2

Ф. Ернандес демонструє сервера Національного центру океанографічних даних Бельгії та Програми міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією.

На фото (зліва направо): Ф. Ернандес, О. Щипцов, М. Кувиклін.

3

Проектний менеджер відділу обробки даних Фламандського морського інституту С. Клаус знайомить українську делегацію з організацією роботи відділу.

На фото (зліва направо): С. Клаус, О. Щипцов.

4

Бібліотека Фламандського морського інституту, що містить унікальне зібрання літератури присвяченій морським науковим дослідженням

5

Модель науково дослідного судна Фламандського морського інституту «Simon Stevin» (фактичні розміри судна: довжина – 12 м, ширина – 9,4 м, осадка – 3,6 м, швидкість – 12 вузлів, валова тоннажність – 458 тонн)

За результатами зустрічі сторони констатували своєчасність відновлення національного центру океанографічних даних в Україні та поновлення участі України у програмі МООД МОК ЮНЕСКО. При цьому бельгійська сторона запевнила делегацію НАН України у готовності сприяти цьому процесу та висловила бажання надавати наукову, технічну та методологічну підтримку і допомогу.

Особливу зацікавленість української делегації викликали продемонстровані зразки сучасних технічних засобів дослідження морського середовища та підводна робототехніка Фламандського морського інституту, що зберігаються на Морській станції Остенде.

У ході переговорів сторони також досягли принципової згоди розпочати підготовку двосторонньої угоди про співробітництво у галузі обміну океанографічними даними та інформацією між Фламандським морським інститутом та Державною установою «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України».

Представники Фламандського інституту ознайомили українську делегацію с технічними засобами вивчення морського середовища, а також збору, аналізу, обробки та зберігання океанографічної інформації Інституту. Зокрема делегації НАН України були представлені сервери, що обслуговують національний центр океанографічних даних Бельгії та програму Міжнародного обміну океанографічними даними і інформацією МОК ЮНЕСКО, а також Морську станцію Остенде, де розташовані лабораторії, що здійснюють первинну обробку результатів морських наукових досліджень, отриманих вченими Фламандського морського інституту.

6

Ф. Ернандес представляє підводну робототехніку, що використовується Фламандським морським інститутом для морських наукових досліджень.

На фото (зліва направо): Ф. Ернандес, М. Кувиклін, О. Щипцов, С. Клаус.

7

Морський контейнер з апаратурою управління і енергоживленням підводної робототехніки

8

Ф. Ернандес представляє технічний засіб для проведення морських біологічних досліджень, який сконструйовано за проектом Вудс-Хольського океанографічного інституту (США)

На фото (зліва направо): М. Кувиклін, Ф. Ернандес, О. Щипцов, С. Клаус.

9

Делегація Національної академії наук України знайомиться з результатами досліджень у галузі морської археології.

Також у м. Остенде українську делегацію прийняв Голова Проектного офісу та координатор програми Міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією МОК ЮНЕСКО Пітер Піссіерссенс.

Під час робочої зустрічі з паном Пітером Піссіерссенсом делегація НАН України запропонувала представникам Проектного офісу програми МООД МОК ЮНЕСКО ініціювати та сприяти наданню технічної допомоги Україні у формуванні національного центру океанографічних даних з урахуванням норм статей 225, 226 Конвенції ООН по морському праву 1982 року.

Пан П. Піссіерссенс схвально відреагував на наміри Національної академії наук України поновити участь України у програмі МООД МОК ЮНЕСКО. Він запропонував українській стороні перелік першочергових організаційних кроків, які необхідно здійснити для вирішення цього питання. Зокрема сторони узгодили наміри щодо формування в Україні групи випускників вищих навчальних закладів та перспективних молодих спеціалістів у галузі інформаційних технологій і океанографії для подальшого навчання на курсах Проектного офісу Програми МООД МОК ЮНЕСКО та стажування в національних центрах океанографічних даних інших країн.

10

Після консультацій з Головою Проектного офісу та координатором програми МООД МОК ЮНЕСКО П. Піссіерсенссом.

На фото (зліва направо): М. Кувиклін, П.Піссіерссенс, О. Щипцов.

Делегація НАН України також проінформувала координатора програми МООД МОК ЮНЕСКО Пітера Піссіерссенса про плани проведення 22-23 листопада 2016 року Міністерством освіти і науки України та Національною академією наук України науково-практичної конференції «Морські дослідження і технології в Україні: стан та перспективи розвитку» на базі Одеського національного університету імені І.І. Мечникова. У свою чергу пан Пітер Піссіерссенс підготував і передав письмове вітальне слово від імені Проектного офісу програми МООД МОК ЮНЕСКО на адресу учасників Конференції.

Підсумовуючи результати переговорів, координатор програми МООД МОК ЮНЕСКО П. Піссіерссенс, враховуючи сучасну геополітичну ситуацію, запевнив Україну в підтримці. Також він висловив готовність сприяти у пошуках бельгійського судна рибопромислової розвідки для можливої передачі НАН України з метою наступної модернізації та переоснащення для проведення океанографічних досліджень.

11

Українська делегація поряд з Морською станцією Фламандського морського інституту

12

Вручення пам’ятного сувеніру Фламандському морському інституту від Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України»

На фото (зліва направо): Ф.Ернандес, О.Щипцов.

13

Після наради у посла України у Королівстві Бельгія, на якій були обговорені результатів візиту української делегації до Фламандського морського інституту та Проектного офісу програми МООД МОК ЮНЕСКО, що відбувся при активній підтримці та сприянні Посольства України у Королівстві Бельгія.

На фото: посол України у Королівстві Бельгія М. Точицький (у центрі), голова делегації НАН України, в.о. директора Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» доктор географічних наук, професор Олександр Щипцов (справа), в.о. ученого секретаря Державної установи «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» Г. Стефанов (зліва).

У Брюсселі делегація Національної академії наук України мала честь бути запрошеною на зустріч з Послом України у Королівстві Бельгія та Представником України при Європейському Союзі паном Миколою Точицьким.

На зустрічі Посол високо оцінив роботу делегації НАН України та запевнив у готовності Посольства у Королівстві Бельгія та Представництва України при Європейському Союзі всіляко сприяти відновленню участі України у програмі Міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією МОК ЮНЕСКО.

seal

Державна установа «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» є головною організацією з розвитку океанологічних досліджень Національної академії наук України. Читати більше »